SPK’dan 5 kişiye 6 ay yasak

Atakule GYO’da 21 Haziran’da 4 liradan başlayan yükseliş serisi her geçen gün devam etti ve dün prestijiyle 6,19 liraya ulaştı. Sermaye Piyasası Kurulu hisseyi incelediğinde 5 şahsa 6 ay müddetle süreç yasağı getirme kararı aldı.

21 Haziran 2023-11 Temmuz 2023 tarihlerini incelemeye alan SPK, Fatma Kılıç, Meltem Aslan, Ramazan Dinç, Ahmet Özel ve Mehmet Emin Özel’e 6 ay süreç yasağı getirdi.

V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Önlemler Bildirimi’nin 5/1 ve 6/1 unsurlarına nazaran yasak kararı alındı.

İşte o hususlar:

5/1
İşlem yapma yasağı önleminin uygulanacağı haller
MADDE 5 – (1) Konseyce yapılan incelemelerde, haklarında makul kuşku bulunan gerçek yahut hukuksal şahıslar ile hükmî şahısların yetkilileri hakkında, incelemenin sonuçlanması beklenmeksizin Heyet tarafından borsalarda süreç yapma yasağı kararı verilebilir.

6/1
Geçici süreç yapma yasağı
MADDE 6 – (1) Makul kuşku ile Heyet tarafından süreç yapma yasağı kararı verilmesi durumunda süreksiz süreç yapma yasağı müddeti 6 ay olarak uygulanır. Fakat Şura bu süreyi 6 ay daha uzatmaya yetkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir