Noel’i fırsat bilen Suudi Arabistan’da kitlesel idam hazırlığı: Onlarca kişi asılacak ya da kurşuna dizilecek

İngiliz basınına nazaran genelde Noel ve başka kutlamalar sırasında idam kararlarını hayata geçiren Suudi Arabistan, birçok ülkede Noel tatilinin kutlandığı bu süreçte de birebir şeyi yapacak.

Haberlere nazaran Suudi Arabistan’da 90 kişinin yeni yıla kadar asılarak ya da kurşuna dizilerek idam edilmesi planlanıyor.

Konu İngiltere siyasetinde de gündem oldu. Çok sayıda İngiliz milletvekili, bahisle ilgili olarak Dışişleri Bakanı James Cleverly’ye bir mektup gönderdi. Milletvekilleri, Riyad’ın diplomatik baskıdan kaçmak için bilhassa bu periyodu seçtiğini ve çok telaşlı olduklarını vurguladı. Mektupta, “Bunun kabul edilemez olduğu bildirisinin çok geç olmadan iletilmesini istiyoruz” denildi.

DÜNYA KUPASI’NDA DA BİREBİR ŞEYİ YAPMIŞTI

Suudi Arabistan’daki kitlesel idamlar sık sık milletlerarası kamuoyunun reaksiyonunu çekiyor. Şeriatla yönetilen ülke, 2016’da da yeniden Noel devrinde ortalarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişiyi idam etmişti.

Suudi Arabistan’ın son olarak da dünyanın gözü Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’na çevrilmişken 12 kişiyi başlarını kılıçla keserek idam ettiği ortaya çıkmıştı.

Riyad, reaksiyonlar üzerine geçen sene şiddet içermeyen cürümler için idam cezasının uygulanmayacağı kelamı vermişti. Buna rağmen ülkede bu yıl gizlice idam edilenlerin sayısının evvelki yılların çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Suudi Arabistan mart ayında bir günde 81 kişiyi idam ederek büyük reaksiyon çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir