Milli futbolcu Orkun Kökçü’den LGBT açıklaması

Hollanda Ligi Eredivisie takımlarından Feyenoord’un kaptanı Orkun Kökcü, LGBT ile ilgili açıklamalarıyla gündeme geldi. Ulusal futbolcu, daha evvel dini sebeplerden dolayı takmayacağını söylediği OneLove logolu bantla ilgili bir açıklama daha yaptı.

Hollanda Futbol Federasyonu’nun gelecek hafta sonunda oynanacak olan maçlarda ekip kaptanlarının OneLove logolu bandı takması istikametinde karar aldı.

Bu durum sonrası Feyenoord’un kaptanı olan ve daha evvel LGBT renklerinin bulunduğu kaptanlık bandını takmayı reddeden Orkun Kökçü’den açıklama geldi.

Bu bahsin maksadının farklı bir istikamete gittiğini söyleyen Kökçü, “Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı yapılan hareketi her halükarda destekliyorum. Lakin OneLove pazubandını takmayacağım. Kaptanlığım devam edecek lakin ne yapacağımı herkes görecek. Bunun diğer bir maksatla kullanıldığını düşünüyorum Bence kulüp olarak desteklemenin farklı bir yolunu bulmalıyız.” tabirlerini kullandı.

LGBT Nedir?

LGBT yahut GLBT ya da LGBTQ+ 1990’larda LGB kısaltmasından sonra ortaya çıktı ve 1980’lerin ortaları ile sonlarından itibaren gey sözcüğü yerine kullanılarak LGBT topluluğunu temsil etmeye başladı. Birçok aktivist, gey topluluğu kullanımının eksik bir tanımlama olduğunu düşünerek LGBT topluluğu kullanımına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir