‘Man in the middle’ yöntemiyle vurgun yapan şebekeye operasyon!

İstanbul’da demir-çelik ihracatı yapan Türk bir firmanın sahipleri Siber Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü’ne giderek mail hesaplarının hacklendiğini ve iş yaptıkları Kuveytli şirketten gelecek ödemeyi hackerlerin kendi banka hesaplarına aktardıkları tarafında ihbarda bulundu. İhbarı kıymetlendiren takımlar, kelam konusu mail hesabını incelemeye aldı. Siber gruplarınca yapılan çalışmalarda, hesabı hackleyen şahısların ‘Man in the middle’ (aradaki adam) olarak bilinen bir prosedürü kullandığı tespit edildi.

Bu usulle şüphelilerin Kuveytli şirkete, Türk firma yetkilileri üzere mail atarak şirketin yapacağı 108 bin 625 dolarlık ödemeyi kendi banka hesaplarına yönlendirdiği belirlendi. Sevkiyat gerçekleşmesine karşın ödeme yapılmayınca, Türk firma yetkilileri Kuveytli şirketi aradı. Kuveytli firmanın paranın ödendiğini söylemesi üzerine dolandırıcılık ortaya çıktı. Türk firmanın durumu polis takımlarına bildirmesi üzerine şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı. Polis takımlarınca yapılan incelemelerde mail hesabının yabancı asıllı bireylerce hacklendiği, banka hesaplarının ise Türk bireylere ilişkin olduğu belirlendi.

Siber polisi, paranın aktarıldığı hesapları mercek altına aldı. Takımlar, hesap sahiplerini kısa müddette tespit etti. Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatan polis, para trafiğini sağlayan T.Ö., Ö.Ş., S.D., F.Ç., ve B.G.’yi gözaltına aldı.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Şüphelilerden S.D., emniyetteki süreçlerinin akabinde özgür kaldı. Başka 4 kuşkulu ise adliyeye sevk edildi. B.G. ve T.Ö. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken F.Ç. ile Ö.Ş. ise isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

‘MAN İN THE MİDDLE’ NEDİR?

‘Man in the middle’ yani ‘aradaki adam’ olarak bilinen sistem, iki temas ortasındaki irtibatın hacklenerek dinlenmesi, çeşitli dataların ele geçirilmesi, saldırganların bağlantısı dinlemekle kalmayıp her türlü değişikliği de yapabildiği bir siber akın sistemidir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir