İmamoğlu: İstanbul’un telaşı var, bir an önce iyileşmek ve toparlanmak istiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, 2021 yılı Haziran ayı oturumlarında oy birliği ile alınan kararla, İstanbul’un birinci katlı otoparkı olan 49 yıllık Karaköy Katlı Otoparkı’nın yıkılıp, yerine meydan yapılmasına karar vermişti. Yer altı otoparkın yapılması da planlanan binadaki dönüşüm için beklenen gün geldi.

7 katlı, günlük ortalama bin 500 araca hizmet veren 600 araç kapasiteli otoparkın yıkımına başlandı. Yarım asırlık yapının yıkımına tanıklık eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili değerlendirmelerini de şantiye alanında yaptı. Yıkımına başlanan otoparkın, geçmişte ticaret merkezi pozisyonundaki bölgede inşa edildiğini aktaran İmamoğlu, “Belli dalların toptan, perakende satış alanlarının olduğu bir noktaydı. Fakat artık bu ada değişiyor. Yani Beyoğlu’nun büyük bir kısmı aslında değişiyor, lakin bu kısım çok süratli dönüşüyor” dedi.

“KARAKÖY, 7000 METREKARENİN ÜZERİNDE BİR MEYDAN KAZANACAK”

Bölgedeki değişimin Galataport projesiyle hızlandığına dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

* “Bu yatırımıyla birlikte, yakın etrafı de dönüşüme uğradı. Burası tekrar turizm yüklü, otel ve öteki hizmet bölümünün konumlandığı bir nokta haline geldi. Bu da demek oluyor ki, burası ulusal ve milletlerarası seviyede en ağır turistin ayak basacağı ve bizi tanıyacağı, bizi göreceği bir merkeze dönüşecek. Bu bağlamda buraya misyonu aldığımızda, birinci geldiğimizde, Galataport yatırımcı firma yetkililerimizle oturup sohbetimizde yaptığımız tespitlerden bir tanesi de bu alanın bu halde buraya yakışmadığını düşündük. ‘Bunu nasıl dönüştürebiliriz’i tartıştık.

* Bu öneriyi getirdiğimizde, masada hem yüklenici firma hem İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin yetkilileri sıkıntıyı çok sağlıklı, dayanışma, ortak akıl tertibi içerisinde ele aldılar. Ve şöyle bir karara vardık: Buranın meydana dönüşmesi, otopark kapasitesinin burada yer altına alınarak, otopark hizmetinin devam etmesi, yani hiçbir derde uğramaması, tıpkı vakitte buradaki meydanın da üst kullanımının tekrar kamu lehine sanat, kültür faaliyetlerinin olduğu ve kente soluk aldırdığı, ki Boğaz kıyısında Karaköy İskelesi’ne hakikat uzanan kısmıyla birlikte kentin bu sıkışmışlığında yaklaşık 7000 metrekarenin üzerinde, nitekim hiç de farkında olmadan muazzam bir alanın, meydanın kazandırılmasını sağlayacak proje geliştirildi.”

“2,5 YILDA TAMAMLANACAK”

Otopark ve meydan inşaatının 2,5 yılda bitirilmesinin planlandığını kaydeden İmamoğlu, şu sözleri kullandı:

* “Bu projenin yıkımından imaline kadar bütün ayrıntılarını Galataport’un sahibi olan firma üstlenmiştir. Yapıp, anahtar teslimi Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edecek ve Büyükşehir Belediyesi, burayı hem otoparkı işletecek hem de üst kullanım hakkını elde edecek. Bu tıpkı vakitte kamu lehine de bir iş birliği. Yani ‘kazan-kazan’ mantığını içeren, buradaki yatırımcıya sağlıklı bir etraf sunmanın karşılığında, bu türlü bir kamu hizmetinin alınması da bence yeniden mahallî yönetim-özel dal iş birliğinin örnek dayanışma seyahatlerinden birisi olmuştur.

* Bu türlü bir hoş işi başarmanın, bu türlü bir yatırımı tabiri caizse İstanbullunun değil de yatırımcının buraya sunmasının sağlanmasının hoş bir sonucunu yaşamanın keyfini, gururunu yaşıyorum. Güzel bir iş birliği olmuştur. İnşallah çok daha süratli biter. Tabiri caizse İstanbul’un telaşı var; bir an evvel uygunlaşmak ve toparlanmak istiyor.”

MEYDAN OLARAK TASARLANACAK

İnşaat kapsamında mevcut kat otoparkı kaldırılacak ve yerine, birebir araç kapasitesi korunarak, özel tasarım düzeneklerle desteklenen bir yeraltı otoparkı inşa edilecek. Kaldırılan yapı izdüşümünde oluşacak boş alan meydan olarak tasarlanacak. Meydan içerisinde; kültür-sanat etkinliklerinde kullanılacak çok gayeli aktiflik yerleri, oturma kümeleri ve seyir alanları bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir