Hangi kumaşlar yıkanınca çeker? Çekmiş olan kıyafet düzeltilebilir mi?

Neden mağazadan almış olduğumuz kıyafetler çekme yapıyor? Hangi kumaşlar çekme yapar?

Yeni alınan birçok kıyafette karşılaşılan en büyük meselelerden biri çekmedir. Birinci yıkama sonrasında kumaşlar küçülmekte ve giyilmeyecek bir pozisyona gelmektedir. Bilhassa kimi kumaşlarda çekme süreci daha fazla olmaktadır. Bilhassa pamuk, yün ve keten üzere kumaşların yıkama sonrasında çekme riski son derece yüksektir. Polyester üzere kumaşlardan yapılan kıyafetlerde hiç çekme yapmamaktadır.

Bazı kumaşlar yıkandığında çeker, bunlar hangileri?
Kıyafetlerin birinci yıkamadan sonra size küçük gelmesi, epeyce can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tıp kumaşlardan üretilmiş olan bir kıyafet satın aldığınıza ise genel olarak kendinize nazaran biraz daha büyük olanı almanız önerilmektedir. Birtakım çeşit kumaşların yıkanınca çekmesinin nedeni, öbür kumaş çeşitlerine nazaran çok daha fazla su emebilmesinden kaynaklanıyor. Yıkama esnasında çok fazla su emen bu tıp kumaşlar, yıkama sonrasında birazcık küçülüyor. Genel olarak doğal olarak nitelendirilen kumaşlarda çekme olayı görülmektedir. Fakat polyester üzere doğal olmayan kumaşlardan üretilmiş olan kıyafetlerde rastgele bir çekme durumu görünmemektedir. Bu can sıkıcı durumu engellemek için ise satın almış olduğunuz kıyafetin yıkama talimatlarını ayrıntılıca incelemeniz gerekiyor. Bu sayede de kıyafetlerinizi yıkayabilir ve çekme durumu ile karşı karşıya kalmazsınız.
Pamuk, keten, ipek ve yünden yapılmış olan kıyafetlerin çekmesi hayli olağan. Lakin sentetik kumaşlarda ya da polyester üzere doğal olmayan kumaşlarda çekme durumu gözlemlenmez. Bu yüzden de bu çeşit kumaşları gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Lakin sıhhat açısından doğal kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetlerin giyilmesi daha yeterli olacaktır. Zira pamuk üzere doğal kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetleri giydiğinizde, cildiniz çok daha düzgün nefes alır ve terleme durumunda d abu kumaşlar teri direkt olarak emer. Bu yüzden de pamuk ve keten üzere kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetlerin kullanılması, cilt sıhhati açısından çok daha uygun olacaktır. Şayet doğal kumaşlar aracılığı ile üretilmiş olan kıyafetlerinizin çekmesini istemiyorsanız, katiyen kıyafetlerin etiketlerinde yer alan yıkama talimatlarına harfiyen umanız gerekiyor. Bu sayede kıyafetlerin çekmesini önleyebilir ve daha uzun müddetli bir kullanımınız olabilir.

Doğal kumaşlar neden çekme yapar?
Doğal olan kumaşların neden çekme yaptığı, beşerler tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Doğal olan kumaşlar, öbür sentetik kumaşlara nazaran çok daha yeterli bir su emebilme gücü vardır. Bu yüzden de çok fazla su emebilen bu kumaşlardan üretilmiş olan kıyafetler, çekme yapmaktadır. Doğal ki yıkama talimatlarına uyarsanız, kıyafetleriniz ile ilgili sorun yaşamayacaksınız.
Kumaşları üretirken daha güçlü olması ismine iplik liflerine büküm yapılmaktadır. Bu sayede kumaşlar çok daha sağlam olabilmektedir. Fakat bu tıp doğal olan kumaşlar yıkandığı vakit bu lifler su topluyor ve şişiyor. Bu şişme nedeni ile de kumaşın ipliklerinde kısalmalar meydana geliyor. Bu kısalmalar da bize kıyafetin çekmiş olduğunu gösteriyor. Kumaşlarda yer alan bu iplik lifleri, birkaç yıkamadan sonra kendi istikrarını bulur ve artık çekme yapmaz. Ancak bir ölçü küçülme her vakit için olacaktır. Bu yüzden de satın alacağınız kıyafetin kumaşına nazaran vücut kararı vermeni gerekmektedir. Şayet vücudunuzdan bir vücut büyük alırsanız, kıyafetlerin çekmesi nedeni ile kıyafetleriniz kullanılmaz hale gelmeyecektir.

Çekmiş olan kıyafet düzeltilebilir mi?
İnsanların en merak ettiği hususlardan biri de çeken bir kıyafetin tekrardan birinci gün ki alındığı hale geri gelebileceği. Birtakım sistemler ile kıyafetleri tekrardan kullanılabilir hale getirebilmeniz mümkün. Bu sayede en azından satın almış olduğunuz kıyafetleri yeniden giyebileceksiniz. Lakin birinci gün ki haline geri gelip gelemeyeceği kesin değil. Çekmiş olan kıyafetleri bir ölçü düzeltebilmek için şu sistemleri incelemeniz gerekiyor:

Uygun bir kap içerisine ılık su doldurun.
Bu suyun içerisine bir ölçü saç kremi koyun ve karıştırın.
Daha sonra ise çekmiş olan kıyafetleri de bu kap içerisine koyun.
Yaklaşık iki saat kadar bekleyin.
Kıyafetlerinizi çıkartın ve bir havlu ile sarın.
Daha sonra kıyafetlerin havlusunu değiştirsin ve tekrardan bekleyin.
Bekledikten sonra ise kıyafetlerinizi bir ölçü çekiştirin. Fakat çekiştirme sürecinden evvel kıyafetlerin büsbütün kuruduğundan emin olun.
Bu usul sayesinde çekmiş olup giyilemeyen kıyafetleri, en azından giyilebilir bir hale getirmiş olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir