Genç Gazeteciler Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde ustalarla buluştu


Genç Gazeteciler için Tarım Gazeteciliği Buluşması Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde başladı.  İzmir’de gazetecilik bölümünde okuyan öğrenciler ve yeni mezun olmuş gazeteciler ile alanında uzman olan gazetecileri buluşturan etkinliğin ilk gününde Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Tarım ve Gıda Yazarı Ziraat Mühendisi Bilge Keykubat ve İlkses Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdal Erek öğrencilerle bir araya geldi.

Efes Selçuk Belediyesi ev sahipliğinde Seferi Keçi ve Seferihisar Gazeteciler Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşen Genç Gazeteciler için Tarım Gazeteciliği Buluşması’nın ilk günü açılış konuşmaları ile başladı. 

Genç Gazeteciler için Tarım Gazeteciliği Buluşması Çalışma Koordinatörü Eral Aytemiz yaptığı açılış konuşmasında genç gazeteciler tarafından branşlaşmanın ve tarım gazeteciliğinin önemin kavranması adına Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde bir araya geldiklerini belirterek; “Gazeteciliğin temelinde yatan vatandaşın yararına hizmet amacı doğrultusunda ilk adımın ülkedeki tarım politikalarının gazeteci gözüyle izlenmesi ve bu doğrultuda haberlerin takip edilmesi olduğuna inanmaktayız. Çünkü tarımın geleceği insanların geleceğini belirleyecek” dedi.

BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL’İN ÖĞRENCİLERDEN TEMENNİSİ  

Etkinlikte bir açılış konuşması yapan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel düzenlenen etkinliğin Efes Tarlası Yaşam Köyü’nün kuruluş felsefesiyle örtüştüğünü belirterek; “Burada çok usta tarım yazarları var, tarım gazetecileri var. Görüyorum ki gözleri de pırıl pırıl ve “Bir an önce kalemi elimize alalım bizler de bir şeyler yapalım ve kamusal bir iş olan tarım gazeteciliğine bir adım da biz atalım”  diyen çok da güzel bir kitle var. Biz çok mutluyuz sizi burada ağırlamaktan çünkü buranın felsefesine çok uygun bir eğitim olacak. Şunu tavsiye eder ve şunu temenni ederim sizler için; geleceğe ne bırakacağız kaygısını bilerek; odağı emek, odağı canlı, odağı tarım, odağı toprak olan ve bundan sonra gelişecek olan aile tarımını destekleyecek haberler yapmanız en büyük temennim olabilir” dedi.

USTA GAZETECİLERDEN GENÇ GAZETECİLERE NOTLAR

Genç Gazeteciler için Tarım Gazeteciliği Buluşması’nın ilk oturumunda gazetecilik öğrencileriyle bir araya gelen Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım Efes Tarlası Yaşam Köyü’nü tarım adına anlatacaklarının özeti olarak gördüğünü belirterek; “Efes Selçuk Belediyesi tarım konusunda birçok etkinlik yapıyor. Efes Tarlası Yaşam Köyü’nün açılışından bu yana buraya geliyorum. Türkiye’de herhalde en fazla Efes Selçuk’a geliyorum. Çünkü burada çok iyi etkinlikler yapılıyor. Tarım gazeteciliği ile ilgili bir toplantıda kendi deneyimlerimi genç arkadaşlarla paylaşmak bana göre en büyük mutluluklardan biri oldu” dedi.

Gazetecilikte branşlaşmanın önemi ve getirilerinden bahseden Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım; “Bir alana yoğunlaşıyorsunuz. Ben Türkiye’de siyaseti de diğer konuları da takip ediyorum ama her şeye tarım gözüyle bakıyorum” dedi.

Gazeteciliğin tüm dallarında olduğu tarım gazeteciliğinde de haber kaynakları ile ilişkilerin önemli olduğunu belirten Ali Ekber Yıldırım; mesela kimseyi eleştiri almak istemiyor. Herkes onun pohpohlanmasını istiyor. Ben Tarım Bakanlarıyla genelde bakanken pekiyi anlaşamam. Ama bakanlığı bitirdikten sonra bakanlık görevi bitince en yakın dostlarım olurlar” dedi.

Genç Gazeteciler için Tarım Gazeteciliği Buluşması’nın ilk günü Tarım ve Gıda Yazarı Ziraat Mühendisi Bilge Keykubat’ın “Tarım ve Gıda Gazeteciliği ve Yerel Yönetimler”  ve İlkses Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Erdal Erek’in “Gazetecilikte Branşlaşma ve Tarım Gazeteciliğinin Önemi” oturumları ile tamamlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir