Cumhuriyet gazetesi yönetimine suç duyurusu: Çikolata kutusunda gelen paralar…

Suç duyurusu gazetenin sahibi konumundaki vakfın yönetim kurulu üyesi ve hukuk işlerinden sorumlu vakıf yöneticisi Avukat Turan Karakaş’dan geldi.

Cumhuriyet Gazetesi Vakfı, gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni (GYY) Arif Kızılyalın, İdari-Mali İşler Müdürü Osman Selçuk Özer ve Reklam Müdürü Esra Bozok hakkında, bir e-ticaret firmasından Ocak 2023’te yürürlüğe giren e-ticaret yasası aleyhine manipülatif haber yapma karşılığında “kayıt dışı para aldıkları” teziyle kabahat duyurusunda bulundu.

İstanbul Başsavcılığı da 2023/122759 temel numarasıyla kabahat duyurusunu sürece aldı. Dilekçede, kayıt dışı paranın iki büyük çikolata kutusu içerisinde teslim edildiği, vakıf liderinin da süreçten haberinin olduğu öne sürüldü.

Cumhuriyet Gazetesi, gazetenin arşivinin adapsız satıldığı argümanıyla yapılan kabahat duyurusunun akabinde bu kere de bir e-ticaret firmasından kayıt dışı para alındığı argümanıyla karıştı.

Gazetenin sahibi konumundaki vakfın yönetim kurulu üyesi ve hukuk işlerinden sorumlu vakıf yöneticisi Avukat Turan Karakaş, gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Arif Kızılyalın, İdari-Mali İşler Müdürü Osman Selçuk Özer ve Reklam Müdürü Esra Bozok hakkında “manipülatif haber yapma” karşılığında kayıt dışı para alarak “güveni berbata kullandıkları” savıyla hata duyurusunda bulundu.

500 BİN LİRALIK ÇİKOLATA KUTUSU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 5 Haziran tarihinde verilen cürüm duyurusu dilekçesinde, Cumhuriyet Gazetesi Vakfı ve gazeteyi bünyesinde bulunduran Yeni Gün Haber Ajansı A.Ş “müşteki”, kabahat tarihi ise 5 Aralık 2022 olarak gösterildi.

Dilekçede, şikayet konusu olayların 16 Mayıs tarihinde Yeni Gün A.Ş Lider vekili Ali Adnan Aslan’ın vakıf üyelerine gönderdiği mail ile ortaya çıktığı belirtildi. Buna nazaran, Aralık 2022’de Vakfın ve şirketin Yönetim Kurulu Lideri Alev Coşkun, şirket Başkanvekili Aslan, Kızılyalın, Özer ve Bozok’un katıldığı bir toplantıda, Coşkun’un bir e-ticaret firmasından 500 bin lira ödeme alındığını söylediği aktarıldı.

AMAÇ KAMUOYU BASKISI

Başkanvekili Aslan’ın, odasında yapılan bu toplantıda, birinci evvel ödemenin bir reklam karşılığında faturalandırılmış olduğunu düşündüğü lakin daha sonra “kayıt dışı” olduğunu öğrendiği kaydedilen dilekçede, “Şüpheli Esra’nın beyanına nazaran ödeme, bir reklam karşılığında alınmamış, firmayı ilgilendiren ve genel olarak da e-ticaret platformlarını rahatsız eden bir yasanın çıkarılmaması tarafında kamuoyu baskısı oluşturulması için, yasa aleyhinde Cumhuriyet Gazetesi’nde haber yapılması emeliyle alınmıştır” denildi.

Dilekçede, aleyhinde haber yapılması istenen yasanın, ödemenin alındığı tarihlerde şimdi yürürlüğe girmemiş olan ve Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi beklenen “e-ticaret kanunu” olduğu anlatılarak, şu sözlere yer verildi:
“Şüpheli Esra’nın anlattığına nazaran, bu Kanun’un yürürlüğe girmesi halinde, e-ticaret şirketleri önemli ekonomik yükümlülükler ile karşı karşıya kalacaktı. Bu sebeple, bir e-ticaret firması tarafından şüphelilere, kamuoyu baskısı oluşturarak yargıyı etkilemek ve yönlendirmek amaçlanarak kanun aleyhinde Gazete’de haber yapılması karşılığında kayıt dışı olarak 500 bin TL ödeme yapılmıştır. Kelam konusu ödeme şüphelinin anlattıklarına nazaran, “iki büyük çikolata kutusunun içinde” gazeteye getirilmiştir.

PARANIN VERİLDİĞİ YER GYY’NİN ODASI

Parayı getiren kişi, gazetenin kapısında kuşkulu Esra Bozok tarafından karşılanmıştır. Kuşkulu Esra Bozok’un kendi beyanına nazaran x-ray aygıtından ve kimlik denetiminden geçirilmemiştir. Para, kayıt dışı bir formda, suça husus olay tarihinde Gazete’nin Genel Yayın Yönetmeni olan kuşkulu Arif Kızılyalın’ın makamında verilmiştir.

Şüpheli Arif tarafından teslim alınan çikolata kutuları içindeki 500 bin TL, müvekkil Şirketin yönetim kurulu üyesi ve idari işler müdürü şüpheli Osman Selçuk Özer’in odasına götürülmüştür.”

ALEV ÇOŞKUN MEVZUYU KAPATMAYA ÇALIŞTI

Dilekçenin devamında, şirket Başkanvekili Aslan’ın Vakıf Başkanı Coşkun ile toplantı yaptığı fakat Coşkun’un, “Gazeteye para lazım” diyerek mevzuyu kapatmaya çalıştığı sav edilerek,
“Olaydan birkaç gün sonra kuşkulu Esra Bozok’un odasında Ali Adnan Aslan ile yapılan toplantı esnasında kuşkulu Esra, müvekkil Vakfın Başkanı Alev Coşkun ve kuşkulu Osman Selçuk Özer’in süreçten haberdar olduğunu, görüşme yapılmasına ve ödemenin alınmasına müsaade verdiklerini söz etmiştir. Aslan’ın, Alev Coşkun ile yaptığı görüşmelerde lider, gerekirse paranın iade edileceğini söylemiş ancak iade edilmediği üzere bu ödeme karşılığında Cumhuriyet Gazetesi’nde haberler yayınlanmıştır” denildi.

Reklam müdürü Bozok’un şirket Başkanvekili Aslan ile birkaç gün sonra yaptığı ve ‘firmanın isteği üzerine ve alınan para karşılığında gazetede kimi manipülatif haberler yayınlandığını fakat bu haberlerin kâfi görülmediğini ve firmanın diğer para vermeyeceğini’ itiraf ettiği öne sürülen dilekçeye, “para karşılığında yayınlanan haberlerin birer örneği de” eklendi. Dilekçede, şüphelilerin e-ticaret firmasının direktiflerini yerine getirerek gazete çalışanlarına yasa aleyhinde haber yaptırdıklarının ortaya konulduğu anlatılarak, “Şüpheliler müvekkil Şirket’in ve Vakfın inancını berbata kullanmışlardır. Şüpheliler tarafından alınan para, kuşkulu Osman’ın talimatı üzerine iade edilmemiştir” denildi.

Gazete’nin mevcut Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Mollaveisoğlu ve İnternet Portalı’nın Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Büyüksipahi’nin de bu olaylar hakkında Alev Coşkun ile görüştükleri ve olaylara şahit oldukları argüman edilen dilekçede, “Ayrıca yeniden Tuncay Mollaveisoğlu, Ali Adnan Aslan’ın odasında kuşkulu Esra ile suça mevzu olaylar hakkında görüşmüş olup Ali Adnan Aslan ile kuşkulu Esra’nın bir kısım konuşmalarına da tanıklık etmiştir. Şüpheliler tarafından alınan para şirket muhasebesine girmemiştir. Akıbeti tarafımızca bilinmemektedir” sözleri kullanıldı.

Dilekçede, şüphelilerin şirket çalışanı olduğu ve kendileri ile şirket ortasında kurulmuş “hizmet ilişkisi” bulunduğu anımsatılarak, “Müvekkil şirketin yöneticileri ve çalışanları pozisyonunda olan şüphelilerin, müvekkil şirketle ortalarındaki hizmet bağlantısının gereği olarak kendilerine tevdi ve teslim edilmiş, müvekkil Vakfa ilişkin Gazete hakkında, kendileri yahut diğerlerinin faydasına olarak hizmet nedeniyle itimadı berbata kullanma hatasını işledikleri hususu açıktır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir