CHP Milletvekili Toprak: Yıl sonuna 12 gün kala istenen 200 milyar TL borçlanma yetkisi niçin ve nerede kullanılacak

CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Yıl sonuna 12 gün kala istenen 200 milyar TL borçlanma yetkisi niye ve nerede kullanılacak” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, haftalık kıymetlendirme raporunu bugün yayınladı. Toprak, raporda şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu, ‘Katargate’ olarak isimlendirilen milyonlarca euroluk rüşvet skandalıyla sarsılıyor. Katar’ın, AP Lider Yardımcısı Eva Kaili ve öbür birtakım parlamenterler ile danışmanlara milyonlarca euro rüşvet verdiği açığa çıktı. Parlamenterler tutuklandı. Mal varlıkları, banka hesapları donduruldu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi’nde en çok puan kaybeden Türkiye, 10 sıra daha geriledi. 180 ülke ortasında 38 puanla 96’ncılığa düştü. İktidara geldiğimizde yapılacak birinci düzenleme, daha evvel çıkartılan, fakat AK Parti’nin 2002’de iktidara gelir gelmez yürürlükten kaldırdığı ‘nereden buldun’ yasasını güncelleyerek tekrar yürürlüğe koymak olacaktır.

“Üçlü masayı Putin’in kuracağı anlaşılıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad ile kendisini ‘üçlü tepede bir ortaya getirmesi’ talebini Putin’e ilettiğini, Rus önderin bu teklife olumlu yaklaştığını açıkladı. İktidarın ‘Suriye ile normalleşme’ planını Putin’in inisiyatifinde yürüteceği, üçlü masayı Putin’in kuracağı anlaşılıyor. Suriye ile ortak bakanlar kurulu toplantılarının yapıldığı, karşılıklı vizelerin kaldırıldığı, Asi ırmağı üzerinde ortak baraj temelinin atıldığı, ikili ticaretin tavan yaptığı, Esad ve Erdoğan ailelerinin tatillerini birlikte geçirdiği periyotlardan milyonlarca Suriyeli sığınmacı, hudutlarımızda terör tehdidi ve artık en uzun hududumuz olan komşu ülkenin başkanıyla fakat Putin aracılığıyla görüşebilme noktasına gelinmiş olmasının temelinde yatan, iktidarın öngörüsüz, Şam’da iktidar değiştirme hevesine endeksli İhvancı-Yeni Osmanlı-Ilımlı İslam eksenli Suriye siyasetidir. 

“Emeklilerimizin geldiği nokta ‘Hint Fakiri’ kategorisindedir”

Tüm ülkelerin emeklilik sistemlerini ve sağlanan imkanları içeren Mercer CFA 2022 Global Emeklilik Endeksi’nde Türkiye, D puanı ile Hindistan, Endonezya vb. ülkelerle en alt kategoride. Milyonlarca emeklinin durumu ‘Hint fakiri’ seviyesinde. İktidar, emekli artırımı için ‘Fakir fukaraya vermek sevaptır, berekettir’ telaffuzlarıyla umutları istismar ediyor. Sıralamanın taban noktası, emeklilerini yoksulluğa mahkum eden D kümesi ülkeleri. Türkiye, bu kümede bile Endonezya’nın altında. Emekliye insanca maaşı çok gören, ‘Fakire vermek sevaptır, berekettir’ diyen bu idare zihniyetinin emeklilerimizi getirdiği nokta, dünya sıralamasının sonunda, ‘Hint fakiri’ kategorisidir.

İşine geldiğinde ‘Yargı bağımsız’ diyen iktidarın bu telaffuzunun asılsızlığı, TBMM’ye getirdikleri torba kanunla bir sefer daha kanıtlandı. Zeytin Yasası’nı 10 defa delme teşebbüsleri, limanların Katar ve öteki özel şirketlere kiralama mühletini 49 yıla uzatma atılımları, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’dan döndü. Buna karşın birebir yasa-yargı-hukuk tanımazlığı torba kanunla tekrar TBMM’den geçirme çabasındalar. Anlaşılan, Katar’a verilen kelamlar, iktidar müteahhitlerinin baskısı, iktidar değişikliği durumunda büyük rant ve haksız karları kaybetme korkusu o denli büyük ki tekraren AYM ve idari yüksek yargıdan dönen anayasaya-yasalara alışılmamış düzenlemeleri, tekrar yargıdan döneceğini bildikleri halde tekrar çaresizce gündeme getirmeye mecbur kalıyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bütçenin kasımda aylık 108 milyar TL fazla verdiğini, 11 aylık bütçe açığının 20,4 milyar TL’ye indiğini açıkladı. Yıl sonuna bir ay kala birden bütçe açığının fazlaya dönüşmesi, iktidarın TBMM’yi devre dışı bırakıp bütçedeki yasal limitin üzerinde yasa dışı iç borçlanmasıyla sağlandı. Artık, limiti aşan borçlanmaya yasal kılıf uydurmak için çabucak torba yasaya husus ekleyip, Hazine ve Maliye Bakanı’na 200 milyar TL ek borçlanma yetkisi talep ederek borçlanma limitini 493 milyar TL’ye çıkartmak istiyorlar. TBMM’den onay almaksızın yapılan bu yasa dışı borçlanma paraları nerede? Nereye harcandı? Yıl sonuna 12 gün kala istenen 200 milyar TL borçlanma yetkisi niye ve nerede kullanılacak? İktidar, bunun hesabını TBMM’ye ve millete vermek zorunda.

 “Türkiye, alım gücü en süratli düşen, sondan yedinci ülke oldu”

 Kişi başına düşen ulusal gelir, 10 yıl geriye giderek 2012 yılının altına indi. TÜİK, Satın Alma Gücü Paritesi’nde son sıralara gerilediğimizi itiraf etmek zorunda kaldı. Türkiye, 36 Avrupa ülkesi içinde halkının alım gücü en süratli düşen, fakirleşmenin en süratli arttığı ülkeler ortasında yer alarak, sondan yedinci oldu. TÜİK ve Eurostat’ın SGP sıralaması, iktidarın kendi vatandaşlarını fakirleştirip TL’yi değersizleştirirken ülkemizi, hudut vilayetlerimizi nasıl Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan, Nahcıvan, İran, Irak vatandaşları için ucuz alışveriş; Rusya, Almanya, Ukrayna, İngiltere vb. ülke vatandaşları içinse beş yıldızlı otellerde lüks ve ucuz tatil, lüks gayrimenkul-daire-villa-konut-yazlık sahibi olma cennetine dönüştürdüğünü gösteriyor.

 “Türkiye’yi işsizlik ve yoksulluğa mahkum ettiler”

İşletmeleri üretim ve ihracat yapamaz hale getiren yeni iktisat modeli, işsizlik artışının hızlanmasına taban hazırladı. Genç işsizlik, bir ayda yaklaşık 2 puan yükselişle yüzde 21,9’a tırmandı. Ülke nüfusu artarken işgücüne iştirakin 20 yıldan bu yana neredeyse birebir seviyede kalması, yatırım ve üretimin süratle gerilediğini, toplumun fakirleştiğini, iktidarın iktisat siyasetlerinin istihdam yaratamadığını ortaya koyuyor. Bu tablo, ihracatı içinde yüksek teknolojili eserlerin hissesi yüzde 2’yi geçemeyen, yetişmiş beyinlerini yurt dışına kaptıran, 20 yıldır inşaat-rant-beton iktisadı dışında bir alternatif üretemeyen, Türkiye’yi işsizlik ve yoksulluğa mahkum eden, bayan işgücünü harekete geçirmek yerine meskene kapatan zihniyetin ülkeyi 20 yılda getirdiği yıkım noktasıdır.

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü, global besin fiyatlarının bir yıl evvelki düzeye geldiğini, ‘gıda kaynaklı enflasyon artışının sona erdiğini’ açıkladı. Türkiye’de ise besin fiyatlarında daha yüksek artışların yaşanacağının işareti, kasımda yüzde 170’le rekor kıran Tarım Üretici Fiyat Artışı Endeksi’yle (Tarım-ÜFE) verildi. İktidar, pirinç ithaline kapıyı açıp gümrük vergisini sıfırlayarak göz boyuyor. Böylelikle, iktidarın bilhassa besin fiyatları başta olmak üzere enflasyonun tüm dünyada arttığı tezi geçersiz hale geldi. Dünyada fiyatlar bir yıl öncesine dönerken TÜİK’in besin enflasyonunun kasımda yüzde 102,5’e çıkması, Tarım-ÜFE’nin yüzde 170’e ulaşmasının tek sorumlusu, bu iktidarın sergilediği başarısızlık, beceriksizlik yanında, üreticiye sahip çıkılmamasıdır. 

 “Deniz hudutları kararnamesi Türkiye-Mısır, Mısır-Libya ortasında uyuşmazlıklara yol açacaktır”

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi, Türkiye-Libya ortasında 2019’da imzalanan Doğu Akdeniz’de Deniz Yetki Alanları Anlaşması’nın kapsadığı bölgelerde hak tez eden haritayı içeren başkanlık kararnamesini yürürlüğe koydu. Mısır ile olağanlaşma sürecinde yeni bir tansiyona, Libya-Türkiye-Mısır ortasında krize yol açabilecek bu kararnameye Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden takviye geldi. Sisi’nin yayınladığı deniz hudutları kararnamesi Türkiye-Mısır, Mısır-Libya ortasında uyuşmazlıklara yol açacaktır. Libya’daki Tobruk idaresi, Türkiye’nin Trablus idaresiyle imzaladığı muahedeyi geçersiz sayıyor. Mısır, bir yandan bölgedeki doğal gaz varlığını yeni keşiflerle artırırken başka taraftan Türkiye-Libya deniz yetki alanında hak sav ediyor. Bu durum, olağanlaşmayı olumsuz etkileyecek, Mısır ve Türkiye’yi Libya’da bir kere daha karşı karşıya getirecektir.”

(ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir