Bursa Skal, Uludağ ve kış turizmini masaya yatırdı

BURSA (İGFA) – Kulüp üyeleri ve konukların iştirakiyle gerçekleşen toplantıda, Bursa Eski Valisi Ali Fuat İtimat, Uludağ Kayak Merkezi A.Ş. İdari Müdürü İsmail Yavaş, Basın Bağları sorumlusu Oğuz Sönmez, Beceren Otel Operasyon Sorumlusu Yalçın Kırçoban ve Özdilek A.Ş. Yenişehir Tabiat Tarım Tesisi Müdürü Oğuz Özkul da hazır bulundular.

TOPLANTININ ANA GÜNDEMİ ULUDAĞ VE KIŞ TURİZMİ OLDU
Bursa Skal Kulübü Lideri Meltem Işık Mısırlıoğlu’nun açılış konuşmasının akabinde kürsüye gelen Bursa Eski Valisi Ali Fuat İnanç konuşmasında “ülkemizde kış turizmi dendiğinde birinci akla gelen merkez her vakit ULUDAĞ olmuştur” dedi. İnanç, Uludağ sıkıntılarının kendi misyon yaptığı periyottan beri hala devam ettiğini gördüğünü, bunun temel nedeninin Uludağ’da birden fazla kurumun sorumluluğu olmasından kaynaklandığını belirtti. Bursa’nın her ne kadar otomotiv ve sanayi kenti olsa da turizmin de yok sayılmaması gerektiğini hatırlattı.

Güven’in akabinde kürsüye gelen Uludağ Kayak Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Lideri Haluk Beceren, yeni oluşturulan Uludağ Alan Başkanlığı’nın, dağda günümüze kadar birikmiş pek çok sorunu çözeceğine dair ümitli olduklarını, bunun da 3 yıl üzere bir vakti alabileceği niyetini paylaştı. Beceren, Uludağ turizminde yaşanan meselelerin başında ‘Günübirlik Ziyaretçi’ konuklar olduğunu ve öncelikle bu bahiste adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Uludağ’ın günlük ziyaretçi sayısının 350 otobüse kadar ulaştığını belirten Beceren, bu durumun kayak yapmak emeliyle gelen ve konaklayan konukları olumsuz etkilediğini tabir etti. Bunun yanında 2023-2024 döneminde kar yağışının kâfi olmasının oteller açısından verimli ve hoş bir dönemin geçmesini sağladığını, bu yıl kış periyodu boyunca 15.000 civarında üniversite öğrencisini ağırladıklarını da belirtti. Uludağ A.Ş. olarak konuk girişi, kayak gereksinimleri, biletleme üzere süreçlerin de meselesiz yürütüldüğünün bilgisini paylaştı.

Beceren, konuşmasının devamında “Oteller bölgesindeki arazi Ulusal Parklar’a ilişkin olması, yani tesislerin mülkiyetinde olmaması nedeniyle kayakçı ile yayayı birbirinden ayırmak gayeli önlem alınamıyor, hasebiyle güvenlik herkes için yetersiz kalıyor. Sorun aşikâr olmasına karşın şimdilik elden fazla da bir şey gelmiyor. Halbuki ULUDAĞ yalnızca Bursa için değil, ülkemiz için de kıymetli bir turizm geliri kaynağıdır, pist ve yürüyüş alanlarının kesinlikle birbirinden ayrılması gerekiyor” dedi.

Çok yeni bir oluşumun bilgisini de veren Beceren, önümüzdeki yıl tüm kayak merkezlerinde geçerli olacak BOLKART ile Dönemlik Kayak Tesisleri Kullanma aboneliği uygulamasının hayata geçeceği muştusunu de verdi.

Uludağ A.Ş. Basın Alakaları Sorumlusu Oğuz Özkul, bölgenin toplumsal medyada tanıtımıyla ve muhtemel şikayetlerle ilgilendiğini belirttikten sonra yaptığı değerlendirmede, mahallî medyada Uludağ kayak pistlerinde yaşanan kazaların “pistlerde domuz, yollarda ayı geziyor” üzere gerçek dışı haberlerin düzeltilmesi konusunda ağır çalışma yaptıklarını hatırlattı. Uludağ’daki azami fiyatlarla öteki kayak merkezlerindeki en az fiyatları karşılaştırıp “çok pahalı” imaj yaratıldığını belirten Özkul, “misafirlerimiz bunun yanlışsız olmadığını şahsen kendileri deneyimlemektedir, ayrıyeten Uludağ ülkemizdeki tüm kayak merkezlerine oranla en fazla ziyaretçi ağırlayan bir merkezdir” diyerek fikirlerini paylaştı.

Bursa Skal üyelerinden GÜMTOB Yönetim Kurulu Lideri Buğra ARTIÇ ise Uludağ otellerinin kongre turizmine de hizmet verme niteliğine sahip olmasının değerli bir avantaj olduğunu, problemlerin aşılması durumunda daha da faal hale gelebileceğine inandığını söylerken, Bursa aktiflik takvimini lokal idareler aracılığı ile 12 aya yaymak, Bursa’nın turizm gelirini önemli manada arttıracağını tabir etti. Artıç, kentin geceleme sayısını arttırmak gayesiyle Uludağ Üniversitesi ile birlikte yapılan akademik çalışmalara devam edildiğini, bölge bölge konaklama sayılarının hesaplanması, grafiklerle, tahlillerle doluluk dalgalanmalarının nedenlerinin araştırıldığını söyledi. 2023 yılında otellerin doluluk oranının %55 olduğunu hatırlatan Artıç, gelecek devirlerde geceleme sayısını ve konaklama oranlarını artırmanın en kıymetli gayeleri olduğunu söyledi. Sarsıntı nedeniyle bir anda bıçak üzere kesilen turizm hareketliliğinin ilkbahar ile birlikte Antalya, Bodrum ve Ege Bölgesi için yüksek dolulukların tekrar yakalandığını lakin ne yazık ki Bursa ve Uludağ’ın turizm pazarını Balkan ülkelerine kaptırdığını, kaybedilen pazar hissesini arttırmak ve geri kazanmak için tanıtım çalışmalarına devam edildiğinin bilgisini verdi.

Bursa Skal Geçmiş Dönem Başkanı Gülçin Güleç, BTSO’nun 45.Komitesinde otelcilerin toplu gereksinim ve alımları için bir kooperatif kurulması önerisi verildiğini, kurumların birlik olmasıyla eleman bulmak, yetiştirmek ve tüm kısımlar için istihdam sağlamak için BTSO’nun bütçesinin epey fazla olduğunu ve bundan faydalanılması gerektiğini söyledi. Güleç, “BTSO’nun, Bursa’yı sanayi kenti olarak düşünmesi işimizi biraz zorlaştırsa da turizme ayrılan önemli bir hisse olduğunu ayrıyeten sanayi, tarım ve turizm dayanağı istikrarlı olmalı ve birlikte büyümeli” görüşü kabul edilmelidir dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir