Bir ülkeden daha depremzedelere ‘vize kolaylığı’

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra, bu kapsamda hala Kanada’da bulunan fakat vize mühletleri dolan Türkiye ve Suriye vatandaşlarının kalış müddetlerini uzatmalarını kolaylaştıracak adımların da atılacağını açıkladı.

BAŞVURULAR 29 MART’TA BAŞLIYOR

Türkiye’den Kanada’ya gelmek için başvuracaklarla, hala Kanada’da bulunan fakat vize mühletleri dolan Türk vatandaşları, vize önceliği ve kolaylığına ait kararlara uygun müracaatlarını 29 Mart 2023 tarihinden itibaren yapmaya başlayabilecek.

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra’nın ortak açıklamasında, şunlar kaydedildi:
“29 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, daimi ikamet müracaatında bulunanların zelzeleler nedeniyle seyahat evraklarını kaybettiğini göz önünde bulundurarak, pasaport yahut seyahat dokümanı gerekliliği ile bu dokümanlar için ödenen fiyatlardan feragat edeceğiz. Bu yeni tedbirler, sarsıntılardan ferdî olarak etkilenenlerin denizaşırı müracaatlarına öncelik vermek için hali hazırda devam etmekte olan çalışmalara dayanmaktadır. Etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut süreksiz ikamet müracaatları ile kalıcı ikamet müracaatları, mülteci yerleştirme müracaatları dahil öncelikli olarak sürece alınmaktadır.”

Bakan Fraser açıklamada, “Kanada, Türkiye ve Suriye’de yıkıcı sarsıntılardan etkilenenlere yardım sağlamaya kararlıdır. Hükümetimiz, ortaya çıkan memleketler arası krizlere karşılık vermeye ve gereksinimi olanları desteklemeye her vakit hazır olacaktır” sözlerini kullandı.

Bu arada Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra ise açıklamada, sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriye vatandaşlarını destekleme taahhüdünü sürdürdüklerini kaydetti.

Bakan Algahbra, “Birçok Kanadalının sarsıntılardan etkilenen aile üyeleri olduğunu biliyoruz ve bugünkü tedbirler bu Kanadalıları rahatlatmalı. Bu yeni tedbirlerle, şu anda karşı karşıya kaldıkları zorlukları hafifletmeyi umuyoruz. Bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu güç vakitte dayanak ve yardım sağlamakta kararlıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir