Ağır Vasıta ve Treyler Zirvesi’ne güçlü katılım

İSTANBUL (İGFA) – Treyler kesiminin tek temsilcisi Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER), tarafından düzenlenen Ağır Vasıta ve Treyler Doruğu, ‘Geleceğin Treyleri, Türkiye’de Treyler Üretiminin Geleceği’ başlığıyla gerçekleşti.

Zirvede, treyler üreticilerinin yanı sıra, tedarikçiler ilgili kamu, özel bölüm, kurum ve kuruluşlarının üst seviye yöneticileri katıldı.

Zirve kapsamında 4 farklı panel yapıldı. Treyler üreticileri, tedarikçiler ve hizmet veren firmaların yetkililerinin katıldığı panellerde, kesim paydaşları en son gelişmeler ışığında kesimin geleceği hakkında görüşlerini paylaştılar.

Yazar Ahmet Şerif İzgören’in liderlik ve yönetişim üzerine yaptığı konuşma ilgiyle takip edildi.

Zirvenin açılışında konuşan TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, sektörün Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’ü 60 bin adetlik üretimle tarihi rekorla kapatırken, ihracatta 25 bin adede ulaşıldığını kaydetti. Şentürk, “TREDER’i kurarken en büyük hedefimiz; Türkiye’yi Avrupa’nın üretim merkezi haline getirmekti. Bu yolda çok büyük kademe kaydettik. Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük üretim yapan ülkesiyiz.” dedi.

Treyler üretimi kadar tedarikçilerin kesime sunduğu modüllerin da Türkiye’de üretildiğini aktaran Şentürk, “Burada üretim yapan kazanır” dedi.

“DÜNYA ÇAPINDA BİR BAŞKAN HALİNE GETİREBİLİRİZ”

TREDER Lider Yardımcısı Kaan Saltık yaptığı konuşmada, TREDER’in hedefi ve amaçları hakkında bilgi verirken, 60 bin adetlik üretim ve 800 milyon dolarlık ihracatla dalın üretimde ve ihracatta geldiğini noktaya dikkat çekti.

Saltık, “Hedefimiz ülkemizi Avrupa Birliği ve etraf ülkeler için treyler üretim merkezi haline getirmek ve ihracatımızı milyar dolarlık sayılara çıkarmaktır. Önümüzdeki periyotta, teknolojik yeniliklerin ve sürdürülebilirlik prensiplerinin rehberliğinde, kesimimizi daha da ileriye taşıma kararlılığındayız. Birlikte çalışarak, Türkiye’nin treyler dalını dünya çapında bir önder haline getirebiliriz.” diye konuştu.

Öte yandan Doruğun açılışına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, İstanbul Vali Yardımcısı Cengiz Karabulut ve TSE Genel Sekreteri Aykut Kırbaş birer konuşma yaparken, tepe kapsamında yapılan panellerde; treyler üretimindeki gelişmeler, yeni teknolojiler ve inovasyonlar konuşulurken yeni trendlerle kesimin gelecekte nasıl bir yere geleceğe noktasında görüşler aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir